Czy znasz najczęstsze przyczyny zawrotów głowy i zaburzeń równowagi?
Kłopoty związane z problemami w utrzymaniu równowagi oraz z towarzyszącymi temu zawrotami głowy bardzo często towarzyszą np. nagłej zmiany pozycji siedzącej lub leżącej na pozycję stojącą, Czasami jednak mogą być też wskazaniem o wystąpieniu dużo poważniejszych problemów zdrowotnych. W dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opisujemy, jakie mogą być przyczyny problemów z utrzymaniem równowago i z pojawiającymi się zawrotami głowy.
Czym tak naprawdę są zaburzenia równowagi?
Zaburzenia równowagi wraz z towarzyszącymi im zawrotami głowy to bardzo często występująca dolegliwość, przede wszystkim u dorosłych pacjentów. Jest to stan, w którym pacjentom wydaje się, że są nieprawidłowo położeni w przestrzeni, czują się nieprzyjemnie i niestabilnie oraz dokuczają im zawroty głowy. Powstanie takich problemów jest związane z nieprawidłowym działaniem układu równowagi, na który składają się m.in. narząd wzroku, błędnik oraz zmysł czucia głębokiego, który pozwala organizmowi prawidłowo ocenić, w jakim znajduje się położeniu, nawet jeżeli wokół panuje ciemność i ma się zamknięte oczy. Zbierane przez te 3 wskazane wyżej układy informacje są razem przekazywane do ośrodkowego układu nerwowego, który je przetwarza i przekazuje dalej w postaci impulsów do mięśni szkieletowych i mięśni okoruchowych w gałce ocznej. Jeżeli w którymś momencie dojdzie do powstania jakichś zaburzeń w tym procesie, może dojść do powstania wskazanych w temacie naszego artykułu problemów.
Jakie mogą być objawy zaburzeń równowagi?
Zaburzeniom równowagi najczęściej towarzyszy niepewność tego, w jakiej człowiek znajduje się pozycji. Związane jest to także z powstaniem zawrotów głowy. Najczęściej do zaburzeń równowagi dochodzi nagle, na skutek zmiany pozycji ciała lub pojawienia się jakichś czynników zewnętrznych. W takiej sytuacji możliwe jest nagłe odczucie wirowania otoczenia, powstanie nudności, czasami wymioty, szum w uszach, ogólne osłabienie oraz powstanie mroczków przed oczami. Jeżeli jest się w stanie określić przyczyny nagłego powstania tego typu problemów, tak naprawdę nie ma czego się obawiać i można uznać, że jest naturalna reakcja organizmu na znalezienie się w niestandardowej sytuacji. Więcej uwagi powinno się poświęcić powstaniu tego typu objawów, które nie są związane z żadnymi czynnikami zewnętrznym, powstały nagle i coraz częściej nawracają. W takich przypadkach koniecznie powinno się jak najszybciej umówić na wizytę u lekarza.
Przyczyny zaburzeń równowagi i zawrotów głowy
Zaburzenia równowagi mogą być spowodowane różnego typu problemami zdrowotnymi, dlatego też ciężko jest wskazać jedną specjalizację lekarską, która zajmuje się ich leczeniem. Na początku warto jest więc się udać do internisty, który dalej po przeprowadzeniu podstawowych badań diagnostycznych, pokieruje nas dalej.
Za powstanie zaburzeń równowagi mogą odpowiadać m.in. choroby ucha (m.in. choroby ucha wewnętrznego w postaci urazów lub zapaleń błędnika, zapalenia trąbki słuchowej oraz ciała obce w uchu), choroby układu nerwowego (m.in. migreny, padaczka, stwardnienie rozsiane i zespoły lękowe), a także zaburzenia ogólnorozwojowe (m.in. menopauza, niski poziom cukru we krwi, nadciśnienie tętnicze lub po prostu starzenie się organizmu). Żeby w pełni zdiagnozować przyczyny powstania zaburzeń równowagi i pojawiających się zawrotów głowy, oprócz zwykłych badań diagnostycznych, mogą się okazać konieczne także badania neurologiczne czy konsultacja laryngologiczna.
Na czym polega diagnostyka zaburzeń równowagi i zawrotów głowy?
W diagnostyce przyczyn zaburzeń równowagi i towarzyszącym im zawrotów głowy zaczyna się od przeprowadzenia dokładnego wywiadu lekarskiego, w trakcie którego lekarz pyta się m.in. o to, jakie są dokładne objawy zaobserwowanych przez pacjenta problemów, jaki jest ogólny stan zdrowia pacjenta, czy jest w trakcie leczenia jakichś chorób przewlekłych, jakie stosuje leki oraz jak długo pacjent boryka się z powstającymi zaburzeniami równowagi. Ważne dla lekarza będą także informacje dotyczące tego, jak długo trwają objawy i czy się zmniejszają w trakcie bezruchu lub po zamknięciu oczu. Na podstawie wywiadu lekarz powinien móc określić, czy powstające u pacjenta zawroty głowy są układowe czy nieukładowe i na podstawie tego zaplanować, w jakim kierunku powinna pójść dalsza diagnostyka.