Jak wyglądają badania dla przyszłych kierowców?
Przed przystąpieniem do szkolenia na prawo jazdy każdy kandydat musi przejść odpowiednie badania. Celem badań jest oczywiście wykazanie, że osoba chcąca uzyskać uprawnienia do prowadzenia samochodu nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań do wydania prawa jazdy. W naszym wpisie przyjrzymy się bliżej, jak wygląda pełen komplet badań dla przyszłych kierowców, które wykonuje specjalista w zakresie medycyny pracy lub transportu.
Szczegółowy wywiad z kandydatem na kierowcę
Wizyta w gabinecie specjalisty z zakresu medycyny pracy lub transportu rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z kandydatem na kierowcę. Lekarz pyta o ewentualne choroby przewlekłe, a także o wszystkie przyjmowane leki, ponieważ nie tylko preparaty z kategorii psychotropów mogą stanowić przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Nawet niektóre preparaty dostępne bez recepty mogą zaburzać naszą sprawność merytoryczną i koordynację ruchów. Wywiad jest też podstawą do oceny stanu psychicznego osoby, która zamierza ubiegać się o prawo jazdy.
Komplet badań dla przyszłego kierowcy
Gdy wywiad z kandydatem na kierowcę zakończy się pomyślnie, wykonywane są testy, które w bardzo obszerny sposób opisuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2019 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców. W skrócie możemy wskazać, że są to testy ogólnolekarskie, okulistyczne, neurologiczne, laryngologiczne, pomocnicze, a także badanie EKG, badanie laboratoryjne krwi i pomiar poziomu cukru we krwi.
Krótka wizyta w gabinecie lekarskim
Sposób przedstawienia badań w Rozporządzeniu może sugerować, że to wyjątkowo rozbudowana diagnostyka, ale bez obaw – to tylko pozory. Doskonałym przykładem są badania lekarskie w zakresie narządu słuchu. Według rozporządzenia ze słuchem jest wszystko w porządku, gdy badana osoba rozumie mowę wymawianą szeptem z odległości 1 metra. Badania dla przyszłych kierowców to krótka wizyta w gabinecie lekarskim.