Jakie badania musi przejść kierowca zawodowy?
Kierowca zawodowy to profesja ciesząca się dość dużym zainteresowaniem wśród miłośników motoryzacji, osób, które lubią podróżować i poznawać nowe miejsca. Jednak przepisy regulujące ten zawód wymagają badań lekarskich, które pomagają ocenić, czy dany kandydat może pracować na tym konkretnym stanowisku. Jakie są to badania? Jaki mają konkretnie cel?
Obowiązkowe badania dla kierowców
Każdy, kto chce prowadzić samochód, musi przejść przez kilka etapów przygotowujących do tej czynności: od nauki jazdy na kursie, przez zdawanie egzaminów teoretycznych i praktycznych, po przejściu przez badania lekarskie na prawo jazdy, które mają zaświadczyć, że nie ma żadnych przeciwwskazań do prowadzenia przez nas pojazdu. Nie inaczej jest w przypadku kandydatów na zawodowych kierowców, którzy zgodnie z prawem, muszą przejść obowiązkowe badania wykraczające nieco zakresem poza testy dla właścicieli samochodów osobowych.
Zawodowy kierowca autobusu, autokaru, samochodu ciężarowego czy busa transportowego, bierze na siebie odpowiedzialność zarówno za przewożonych ludzi, jak i towary. Wymaga się od niego dobrego stanu zdrowia, aby mógł spędzać wiele godzin za kierownicą bez stwarzania sytuacji zagrażających jemu, pasażerom i innym uczestnikom ruchu drogowego.
Rodzaje badań dla przyszłych zawodowych kierowców
Poza sprawdzeniem ogólnego stanu zdrowia: poziomu cukru we krwi, podstawowych badań laboratoryjnych krwi, działania narządów ruchu, funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, przyszły zawodowy kierowca musi przejść kilka dodatkowych badań u lekarzy specjalistów. Odwiedza:
- okulistę, kontrolującego stan wzroku,
- laryngologa w celu sprawdzenia słuchu,
- neurologa, który testuje koordynację ruchową i równowagę kandydata.
Niezwykle ważnym etapem są również badania psychologiczne, które mają za zadanie sprawdzić, jak kierowca radzi sobie w trudnych i niespodziewanych sytuacjach związanych ze stresem, zmęczeniem, czy ma odpowiednie podejście do pasażerów i czy nie cierpi na uzależnienia (od alkoholu, środków odurzających).