Jakie są różnice między obiektywnym a subiektywnym badaniem słuchu?
Badania słuchu wykonujemy standardowo z dwóch powodów. Są nam potrzebne do pracy albo zaczęliśmy odczuwać, że słyszymy gorzej i chcemy to sprawdzić, skonsultować. Badania słuchu dzielimy na badania subiektywne i obiektywne. W naszym wpisie opowiemy, jakie są między nimi różnice i przedstawimy przykłady subiektywnych i obiektywnych badań słuchu, które wykonuje się najczęściej.
Badania słuchu ze współpracą i udziałem pacjenta. Subiektywne badania słuchu
Subiektywne badania słuchu to badania, które wymagają współpracy i udziału pacjenta. Podstawowe subiektywne badania słuchu może przeprowadzić już lekarz pierwszego kontaktu. Założenie jest takie, że zdrowe ucho człowieka słyszy szept z odległości 6 metrów.
Subiektywne badania słuchu przeprowadzane przez laryngologa mają zwykle dwie formy: badania stroikowego i audiometrii tonalnej. Badanie stroikowe przeprowadza się z użyciem kamertonu, który zostaje przykładany do czaszki pacjenta i małżowiny. Pacjent sygnalizuje lekarzowi, w jakiej sytuacji słyszy dźwięk generowany przez kamerton wyraźniej. Badanie audiometrem w uproszczeniu przebiega tak: audiometr podaje do słuchawek w uszach badanego różnego rodzaju dźwięki, które badany ma wychwycić, sygnalizując to przyciskiem.
Badania słuchu bez współpracy i udziału pacjenta. Obiektywne badania słuchu
Obiektywne badania słuchu wykonuje się zwykle po to, by uściślić diagnozę z badań subiektywnych. To badania słuchu przeprowadzane przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Jest to sprzęt nieinwazyjny, jak tympanometr. Tympanometria to jedno z najczęściej wykonywanych obiektywnych badań słuchu. Do zewnętrznego kanału słuchowego wprowadzana jest sonda, która podaje dźwięk i mierzy ciśnienie w kanale słuchowym. Przewód słuchowy jest uszczelniany zatyczką na czas badania. Zatyczka łączy się przewodami z aparatem tympanometrycznym. To badanie pozwala rejestrować zmiany ciśnienia i wychylenia błony bębenkowej, a wyniki tworzą wykres będący podstawą do opracowania przez laryngologa wyników.