Stanowisko pracy a zakres badań profilaktycznych
Jednym z ważniejszych obowiązków wiążących się z zawarciem umowy o pracę jest wykonanie badań medycyny pracy. Dzięki nim zarówno pracodawca, jak i pracownik mają pewność, że rozpoczęcie pracy na konkretnym stanowisku jest bezpieczne. Warto wiedzieć, że zakres takich badań może być różny. Jest uzależniony przede wszystkim od tego, jakie zagrożenia zdrowotne wynikają z wykonywania obowiązków na konkretnym stanowisku.
Jakie badania muszą wykonywać pracownicy biurowi?
Jedną z grup zawodowych, które najczęściej odwiedzają naszą placówkę badań medycyny pracy w Jarocinie, są pracownicy administracyjno-biurowi. Mowa tutaj przede wszystkim o osobach, które pracują na stanowiskach związanych z obsługą klienta, działu sprzedaży oraz o księgowych i sekretarkach. Obowiązki, które wiążą się z taką pracą, z pozoru nie niosą za sobą żadnego ryzyka.
W praktyce jednak na przykład praca przed komputerem w wymuszonej pozycji może być szkodliwa. Właśnie dlatego pracownicy biurowi muszą udać się przede wszystkim na badania okulistyczne. Oprócz tego najczęściej lekarz medycyny pracy zleca im też szereg badań laboratoryjnych, w tym morfologię i badanie moczu.
Jakie badania są niezbędne w przypadku pracowników budowlanych i magazynierów?
Im więcej zagrożeń wynika z wykonywania obowiązków na danym stanowisku pracy, tym więcej badań profilaktycznych trzeba wykonać. Właśnie dlatego wyróżniamy specjalistyczne badania dla kierowców czy badania psychologiczne, które są niezbędne, aby podjąć pracę na niektórych stanowiskach. Grupą zawodową, na którą również warto zwrócić uwagę, są murarze, tynkarze i inni pracownicy budowlani.
Praca na budowie wiąże się z szeregiem zagrożeń. Właśnie dlatego lekarz medycyny pracy może zlecić między innymi RTG klatki piersiowej, spirometrię czy ogólny test koordynacji ruchowej. Kolejną grupą zawodową są magazynierzy i pracownicy produkcyjni. W tym przypadku zakres zleconych badań jest uzależniony od specyfiki miejsca pracy i rodzaju zagrożeń, które mogą się z nim wiązać. Dokładny zakres badań medycyny pracy jest regulowany przepisami, których pracodawca ma obowiązek przestrzegać.