Wady postawy jako problem cywilizacyjny
Coraz częściej lekarze rozpoznają u swoich pacjentów wady postawy, określając je nierzadko jako problem cywilizacyjny, wynikający głównie z prowadzonego przez nas stylu życiu. Niestety, tego rodzaju schorzenia rozwijają się bez wyraźnych objawów, co sprawia, że często zauważamy je dopiero wtedy, gdy wyraźnie zaczną nas boleć plecy lub inne części ciała. Jakie są przyczyny wad postawy? Czy można im przeciwdziałać?
Skąd biorą się wady postawy w dzisiejszym świecie?
Choć z problemami z postawą ciała lekarze spotykają się od dawna, nigdy pacjentów cierpiących z powodu różnego rodzaju schorzeń kręgosłupa nie było tak wielu. Tak jak zostało wspomniane, często problemy te są wynikiem prowadzonego stylu życia. Zajęci pracą oraz obowiązkami domowymi, zapominamy o aktywności fizycznej. Wiele godzin spędzamy przed ekranami komputera oraz smartfona, ponieważ z pomocą tych urządzeń pracujemy, a także odpoczywamy.
Bardzo często zapominamy także o właściwym przygotowaniu swojego stanowiska pracy. Brak odpowiedniego biurka oraz krzesła również prowadzi do dokuczliwego bólu pleców, a w późniejszym czasie — także wad postawy. Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez elektroniki, jednak dbanie o to, w jaki sposób z niej korzystamy, może pomóc nam w uniknięciu problemów z właściwą postawą ciała.
Kiedy warto zgłosić się na badanie postawy?
Podstawą profilaktyki jest pamiętanie, aby w razie niepokojących objawów, wykonać badanie postawy. Pomimo tego, że wiele dolegliwości może mieć również inne podłoże, dobrym rozwiązaniem jest regularne sprawdzanie, czy nie wynikają one z niewłaściwej postawy, do której doprowadził brak odpowiednich nawyków. Do lekarza powinny zgłosić się osoby narzekające na bóle stawowe oraz kostne, a także ludzie po urazach oraz z podejrzeniem złamania kości.